Riiat avastmas

Ühistranspordi kollane kaart

Et Riia linnas ringi liikuda, tasub endale osta nn kollane kaart. Mina üritasin seda algul endale äpis soetada, ühistranspordi äpp minu telefonis igatahes ei avanenud. Samas mobilly läks tööle.

https://www.rigassatiksme.lv/en/tickets-and-e-ticket/code-tickets/

Plaan oli, kui ma ei leia, kus automaat on, siis ma ostan pileti äpis endale. Riia bussijaama ümber käivad kaevetööd, tundub, et me võistleme, kes on Liivimaa parim kaevaja, meie või nemad. Siiani raske otsustada, kes võitjaks saab. Aga kust leida pileti automaat? Tuled bussi pealt maha, jalutad läbi bussijaama, ukse välja, keerad vasakule ja selja taga ongi piletiautomaat, kus saab endale osta selle kollase kaardi. Hind on imeodav ehk 3 päeva 8 eurot (ühe otsa pilet, 90 minutit on 1.50), Veneetsias oli 24 h pilet 25 eurot. Lihtsalt meenus. Iga kord bussi sisenedes tuleb piiksutada, aga andis võimaluse sõita kui palju tahad ning kuna minu plaanide järgi, tuligi sõita Riia ühest otsast teise sõita, siis väga kasulik ost.

https://www.rigassatiksme.lv/en/tickets-and-e-ticket/types-of-e-tickets/yellow-e-ticket/

Tasuta linnatuur

Esimesena olin ma endale reserveerinud koha tasuta linnatuurile. Kuna ma jõudsin sinna reedel kell 11.25 lux expressiga, siis ideaalselt sobis tuur algusega kell 12.00 Püha Peetri kadetraali eest. 11.45 oli ma veel ainuke kiriku ees, isegi giidi ei olnud kohal, kui ma just ennast ei arvesta. Siis tuli keegi ja küsis minult, kas ma olen giid, olen küll, aga mitte selle tuuri oma. Kuigi nende lehel oli kirjas, et olge 5 minutit varem kohal, siis ega kõik õigeaegselt ei olnud. Seega me ootasime ka hilinejad ära. Vahepeal tehti nimede kontroll, et teada, keda ja mitut me ootame.

Kuna oli tegemist alernatiivtuuriga, siis vanalinna jätsime peatselt selja taha ning läksime nn agulisse. Jalutasime läbi suure turu ning jõudsime nn tordikarbi ehk idee kohaselt kunagise kolhoosnike hotelli juurde, mis küll ehitati valmis, aga ei saanud kunagi hotelliks ja veel vähem kolhoosinike käsutusse. Kaardilt leiad Läti teadusteakadeemia alt ta ülesse. Tegelikult saab sinna üles vaateplatvormile, aga kuna ma eelmine kord käisin seal, siis seekord jäi vaade nautimata.

Kuntsnike linnaosa

Mulle iseenesest meeldis Valgevene saatkond, kõigepealt nad ehitasid pompoosse ehitise alale, mis oli odav ja teisi saatkondi ei ole naabruses, ei saa kellegagi suhteid luua ega kaklema minna. Sinna oli odavam ehitada lossi, aga keegi ei arvestanud, et elektrihinnad võviad üks päev raketina taevasse tõusta ning nende maksmine võib tekitada väikseid raskusi. Aga mis mulle selle saatkonna juures enim meeldis, oli nende aiakampaania ehk raudaia peal oli reklaam(turismi) plakatid 101 põhjusega, miks peaks nende riigi valima järgmiseks sihtkohaks. Samas tasuta reklaamipind, aed on ju nende oma.

Juudi sünagoogi varemete juures mälestusmärki nähes, siis see mees, kelle pilt seal on – Zanis Lipke, tema majamuuseumis ma eelmine kord käisin.

Jalutasime läbi veel esimeses avalikus pargis, kus on tähtsate meeste kujud. Aga pigem räägiti meile ühest naisest, kes ainsana ajaloos on olnud nelja erineva ajajärgu raha peal. Tänasel päeval on ta Läti 2 eurose peal. Näeb natukene välja nagu meie Lydia Koidula. Samas ega lätlaegi ei tea, kes ta on. Saladuskatte all võin öelda, et see nn kuulus naine on Zelma Brauere.

Tuur lõppes Vabaduse monumendi juures, mida muide patrullib politsei 24/7 ja ees on sõjaväe auvalve. Monumendil õnnestus elada üle nõukogude okupatsioon, sest Riias sündinud skulptor Vera Muhhinal õnnestus võimu veenda monumendi kunstilises väärtuses.

https://www.rigafreetours.com/

KGB tuur

Kuhu läheb KGB giid Riias, otse loomulikult KGB tuurile, kuigi ma olin seal ühe korra ennem käinud, aga siis ma ei olnud KGB giid, seega nüüd olid hoopis teised huvid mängus. Kui vaadelda Riia ja Tallinna majasid väljast, siis võib öelda, et KGB oskas endale imeilusad peakortereid valida. See maja on veelgi robustsem seest kui meie oma. Juba see piletiputka, kuna mina ostsin netist endale ekskursioonile pileti, siis mind paluti põrandale tehtud joonte järgi käia ja saalis giidi oodata. Mõned kellajad on välja müüdud, nii et tasub netist endale pilet varakult ära osta.

Meie giid oli Austria poiss, kes sõjaväeteenistuse asemel tegi tsiviilteenistust ning üks võimalustest oli teha seda KGB muuseumis. Kuidas ma seda tean, ma lihtsalt küsisin, mida sa austerlane Riia KGB’s teed? Mida seal rohkem näeb kui Tallinnas? Meil on ainult kongid, neil on lisaks köögiruum ja jalutuskamber. Meil jalutuskambrit saab pigem näha Patareis, aga see avatakse uuesti 2026. Seal ma ei saanudki aru, mis ülemistel korrustel toimub, mingi hetk giid mainis, et kogu maja ei ole nende käes. Tallinnas asuvad KGB kongid luksuskorteritega maja keldris. Mahalaskmiskamber on nihutatud, eelmine kord ma nägin videot, Poola ohvitserist, kui ma õigesti mäletan ja kogu action toimus garaažis. Siis seekord meid õue ei lastud ja mahalasmise koht oli siseruumis. Neil oli hästi lahe häiresüsteem. Nimelt koridorides oli seina peal laiem liist, mida tegelikult sai vajutada ja see andis häire teistele vangivalvuritele edasi. Samuti oli nende väljapääsuuks maskeeritud kongiukseks, et isegi kui sul õnnestus põgeneda, siis sa ei leia väljapääsu, sest kõikjal on ainult kongid. Mida neil ei olnud? Kappe, mida meil on KGB’s on näha, mis olid ka Patarei fotokambris ning reaalselt võis neid koridorides Patareis veel ennem vangla sulgemist 2005 näha. Reaalselt ilma giidita sa maja peale kondama minna ei saa, Tallinnas saad ka ise kongides käia. Kui sind see ajastu kõnetab, soovitan minna tuurile.

https://www.bezrindas.lv/lv/exhibition-history-of-kgb-operations-in-latvia-on-english-1/6335/

Āgenskalns turg

oligi vinge punastest tellistes maja, kroonlühtrite ja Elvisega, kus oli teisel korrusel restorane ja allkorrusel wc.

https://www.facebook.com/Atirgus/

Rahvusraamatukogu

Veel oli mu nimekirjas Rahvusraamatukogu, kus tuli ära anda oma jope ja kott kappi panna, mis küsis minult 1 eurot, aga kuna Vabamus on samad kapid, siis ma tean, et töötab ka 50 sendiga. Infolauas anti mulle külastaja kaart. Esimese liftiga sai sõita 7 korrusele, kus oli väga lahe näitus. Koridori teises otsas oli lift, millega sai edasi sõita 11ndale korrusele ja sealt trepist ka 12 minna. Vaade oli imeilus Riia linna peale, aga et sa ometi pilte teha ei saaks, siis kogu klaas oli musti täppe täis kleebitud. Idee autorile 12 punkti. Uuesti allapoole sõites, sai lõpuks 2 korrusel teha pilte ilma täppideta. Korrustel oli veel näitusi, mida tasus kõike kaemas käia.

Riia vanalinn

Selle päeva viimane idee oli vanalinna tuur. Kodutöö oli tehtud, seega ma jalutasin ja tutvusin majadega täitsa ise. Leidsin üles nii rüütel Rolandi, kui Läti kütid, Peeter I ja Kristjan Jaak Petersoni maja. Ka pissiva kassi ja timuka maja. Tuli välja, et eelmine kord populaarne pelmeenikas oli selleks korraks oma uksed sulgenud. Aga mind aitas oam tuuri kokku panna see raamat.

https://rahvaraamat.ee/p/liivimaa-pealinn-riia/1419009/en

Kalniceimaiela turg

Järgmine päeva hommikul ootas Kalniceimaiela turg, võibolla natuke peale 10 jõuda oli liiga vara, sest kauplemine oli pooles vinnas. Nägin ühte ägedat pusa, kahe värvilist ja mesilasega, aga hind oli suht krõbe 75.

http://www.kalnciemaiela.lv/en/market/

Vabaõhumuuseum

 Aeg oli linna teise otsa sõita ja minna vabaõhumuuseumisse, mille sissepääs maksis hämmastavalt vähe 2 eurot. Oli veel küll madalhooaeg, aga ka kõrghooajal maksab sissepääs 4 eurot. Kassast saad kaasa ka kaardi ning ongi aeg avastama minna. Kõige tähtsam koht asub kassast esimest teed paremale, valge maja ja seal ongi wc’d, teised on pigem sellised maa peldikud, mis territooriumil asuvad. Kuna oli madalahooaeg, siis vähesed majad olid lahti. Mis siis on erinev võrreldes roccaga? Neil ei ole selliseid rehielamuid nagu meil, pigem suured hooned on kas lao- või viljapeksu hooned. Kui meil on ainult Sutlepa kabel, siis seal jagub eripalgelisi pühakodasid mitme eest. Kiiged on pigem üksinda või kahekesi, sellist suurt külakiike, millega heal juhul üle võlli kiikuda annab, silma ei jäänud. Kui meil on muuseum peaaegu tasasel pinnal, va veskite mägi, siis seal tuli mägesid rohkem vallutada. Kahe tunniga saab vabalt hakkama, vähemalt madalhooajal, sellega on kõik majad vaadatud ja ülespildistatud. Roccas oleks rohkem aega vaja.

http://brivdabasmuzejs.lv/en/

Riia mootorimuuseum

Googlilt vaadates ei tundunud see muuseum vabaõhumuuseumist nii kaugel olevat ja ühistranspodrikaart oli ju olemas, siis miks mitte. Kui soovid muuseumis sooduspiletit saada, siis club onega saad, muidu 10 euro asemel maksin mina 7.50. Club one äpp oli mul telefonis olemas ja täitsa töötas reaalse kaardi asemel. Kotti kappi pannes oli jälle eurot vaja, ma olin selle juba kuhugi nii kindlalt ära pannud, et üles ei leidnud ja kahene sinna pilusse ei mahu, seega läksin kassasse raha vahetama, kus mulle pakuti tasuta žetooni, tingimusel et tagastan selle ennem ära minekut.

See muuseum mulle tõsiselt meeldis ja võib öelda, et hästi tehtud, lätlased. Palju lahedaid autosid. Muidugi ka kaks Eesti ralliautot. Enamjaolt sealseid autosid näeb pigem kinolinal. Ühes autos oli ka Stalin tagaistmel ja siis ma mõtlesin, miks ometi ta sõbrad ei ulatanud abistavat kätt ennem 1953 aastat, võibolla oleks maailm ilusam paik. Aga unistada ju võib.

http://motormuseum.com/

Riia loomaaed

Sinna sai kahe bussiga vähemalt minu hotelli juurest, kuna buss nr 1 jäi ummikusse kinni, siis ei tundunud just ahvatlev pool tundi oodata, kuna äpi järgi sama palju võttis aega kohale jalutamine. Kuna tegemist oli pühapäevaga, siis tuli järjekorda asuda, ikkagi kaks kassa saba. Mulle meenus, et ma ennem plaani kokku pannes nägin, et on võimalik ka loomaaia kodulehe kaudu osta e-pilet. Kuna ma ei viitsinud järjekorras seista, siis ma ostsin e-pileti. Tädi, kes pidi mind läbi piiksutama, tundus, et oli suht esimene päev oma telefoniga, igatahes küll ta kadus leht ära, siis see asi ei piuksunud, nii et lõpuks ta andis alla ja ütles, võid sisse minna.

Riia loomaaed võrreldes Tallinna omaga on kompaktne, väike, saab põhimõtteliselt 1,5 h läbi jalutada. Kui võrrelda, siis neil on kaelkirjak, meil on elevandid ja jääkarud. Neil on lõvi, minu arvates Tallinna omad on ära surnud. Tiigrit ma ka ei näinud, aga selle eest pelikane ja flamingosid. Mulle tõsiselt meeldis see väike loomaaed, soovitan minna. Pilet on suht kirve hinnaga, võrreldes vabaõhumuuseumiga tuleb välja käia 14 eurot. See on madalhooaja hind. Seega alates maist veelgi kallim. Tagasi

https://rigazoo.lv/en/biletesekskursijas/cenas

Riia getto ja holokaust muuseum

Jõudsin ka Riia getto ja holokaust muuseumi. Ma olen seal ennem käinud, aga Vabamu giidina, tuli ikka pilk peale visata. Tasuta muuseum, soovitavalt tuleb annetada 5 eurot. Annetuskarbid on kõikjal olemas. Seal oli ka üks noormees, ma ei saanudki ta funktsioonist hästi aru. Ta üritas kõiki suunata 8 punkti, neil olid erinevad kohad tähistatud numbritega ja sissepääsu juures saab endale võtta lehe, mis selgitab lahti, mida neis punktides näha on. Kui ma nüüd mõtlen, siis ma küll ei mäleta, et seal kuskil nr 1 oleks olnud.

https://www.facebook.com/rigaghettomuseum/

Mul oli ka võimalus jalutada Elisabetesi iela ehk tänaval, kuna mu hotell asus seal lähedal. Siis neid imelisi jugendmaju vaadates tuleb tõdeda, et Tallinn on tõsiselt vaeslapse rollis. Kui seal on neid maju sadu, siis meil ei ole eriti midagi muljetavadavat vastu panna.

Need kohalikud saldejumpsid olid ka üli hääd. Nii et ei ole üldse raske leida põhjusi, miks minna Lätti 😉

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s