Viikingid ennem viikingeid

Lennusadamas on võimalik külastada Salme viikingitest näitus “Viikingid ennem viikingeid“ kuni 07.01.2024. Kui sa ei jõudnud Kuressaarde seda näitus imetlema, siis soovitan nüüd kasutada juhust.

Miks see Salme viikingid nii olulised on? Lihtne põhjus, see laevadeleid 2008. aastal muutis senise viikingite ajaloo käsitluse. Üleüldiselt loetakse viikingite ajaks 9.-10. saj. Salme leiud dateeritakse aastasse 750. Laevad leiti mullatööde tegemise käigus, kui esmalt inimeste luustikud nähtavale tulid. Algul arvati, et järsku on tegemist II maailmasõja ohvritega. Kokku kahes laevas oli 41 meest erivanustes, nii et ei saa väita, et viikingid olid ainult 20-30 aastased tugevad sõjamehed. Meeste luustikel on näha suuri haavu, mis on võitluse käigus tekkinud. Ma ei ole kunagi mõelnud, milline võiks olla mõõgavõitluse taktika, et vastast võita. Siiani ma olen arvanud, et kaitse end ja viruta/torka, kuid tuli välja, et taktika on, et ürita vastase kätt haavata, sest see nõrgestab oluliselt vastast ja järgnevalt pähe virutada.

Minu suureks üllatuseks olid laevas ka koerad kaasas. Samas käidi ju sõjaretkedel suviti, kui torme oli vähem, seega koer elas sõidu üle. Peale koera oli ka jahilinnud kaasas. Ma ei ole vist nii palju viikingite filme vaadanud, aga mulle üldse ei meenu, et loomad/linnud oleks pardal. Välja arvatud ühejalgse puujalaga piraadikapteni papagoi.

Kuna täpselt ei teata, kuidas ja miks kõik juhtus, siis on loodud omapoolne variant joonisfilmina. Muidugi tuleb taustaks mõelda, et Sõrve poolsaar oli tol ajal saar  ning kahe saare vahelt sai läbi sõita. Samas tuli arvestada sellega, et saab küll kiiremini ja otse, kuid on ohtlikum, sest sind võidakse varitseda.

Hästi meeldis tolleaegne lahingustrateegia, kui jumal Odin oli oma otsuse teinud ja vaenlaste või enda sõjaväe pealik/kuningas oli langenud, siis sellega lõppes ka lahing. Ei võetud kedagi vangi vaid lasti kaotajatel oma surnud kaaslased austusavaldustega maha matta ning siis ära sõita. Vaadates tänast sõda, kus aukoodeksit ei ole ollagi, lihtsalt on põletamise, vägistamise, hävitamise taktika, siis ei saa just väita seda vaadates, et inimkond on 1300 aastaga hüppelise moraalse arengu läbi teinud.

Mida võib näitusel veel näha? Kõveraks taotud mõõkasid. Miks nad kõverad pidid olema? Et vaenlane ei saaks harrastada taaskasutamist. Samal põhjusel mõlgiti kaasa pandud kilbid ära.

Muude leitud asjade seas näeb ka lauamängu, millega harjutati sõjalist taktikalist mõtlemist.

Kui mõelda viikingite peale, siis tuleb koheselt silme ette viikingi kiiver kahe sarvega, aga kuna tegemist viikingitega, kes on viikingieelselt ajast, siis kiivreid ei leitud. Samuti ei olnud laevamatuse leidude hulgas sõjakirveid, mida igas viikingi filmis näha võib.

Muidugi leiti ka kuningas, sest muidu ei oleks ka lahing läbi saanud. Aga kuningaga on eriline lugu, milline täpsemalt, selleks tasub sul ise muuseumi minna või soovi korral endale näituse selgitamiseks giid võtta.

Valhalla Selline ongi viiking Kõveraks väänatud mõõgad

Kaasa võetud koerad Rekonstruktsioon Salme viikingi laevast

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s