Ristideta hauad. Arved Viirlaid

1944. a ei olnud palju valikuid, eriti kui sa olid soomepoiss olnud või saksa vägedes teeninud, kui sul ei õnnestunud põgeneda Eestist, siis tuli minna metsa. Raamatu peategelane Taavi Raudoja saabub just koju, kui saab emalt teada, et ta naine Ilme koos lapsega on läinud mere äärde, et edasi põgeneda Soome. Eks tuli ju oma perekonnale järgi minna ja võtab ta suuna Tallinna. Kuid venelane oli agaralt hakanud randasid kinni panema, siis Ilmel ei õnnestunud enam põgeneda, vaid ta tuli koju tagasi, aga abikaasa Taavi oli selleks hetkeks juba päälinna poole teel.

Tallinn oli selleks hetkeks juba suletud linn, siit ei olnud võimalik enam merele minna, aga kuulukad rääkisid otsadest ehk võimalustest põgeneda, aga see maksis hingehinda ning oli ka neid, kes heausksetele lubasid kulla eest kohta paadis, aga ärasõidupäeval ei olnud enam lubajat kuskil või anti võimudele vihje, kuhu peaks Soomest tulev paat randuma, et kõik ootajad kinni nabida ja vangi viia.

Kuidas soome poisina Tallinnas elu jääda? Tuli endale leida kellegi teise dokumendid ja tööle registreerida, et suvalisel hetkel toimuva passikontrolli ajal ellu jääda. Kui kuulu järgi järjest sõpru öösiti kaduma hakkavad ja enam tagasi ei tule KGB juurest, siis ring on tõmbumas aina koomale. Kas on võimalik vastu pidada piinamistele või ütled võitluskaaslaste nimed kohe välja või valid kolmanda tee ning võtad ise endalt elu?

Kui vangi sattuda, millised on su võimalused sealt pääseda? Mida sa pead lubama? Kas vahetuskauba pakkumine reaalselt töötab või ei?

Kuidas näeb metsavenna elu välja ja kes metsas üldse on? Kuidas talud ennast kaitsevad vägivaldsete venelaste eest, kes ihkavad nii nende vara kui ka naisi?

Peamine küsimus – kas lootus sureb viimasena või on veel antud üks võimalus?

Lugedes seda raamatut, võib kõigile nendele inimestele anda vapruse medali, sest kannatusi jätkus igaühele. See, mis tundus eile normaalne, on üleöö muutunud ebanormaalseks. Kui sul eile oli veel kodu, siis võimalus, et täna pead sa sealt välja kolima, sest venelane tahab sinna oma sõdureid panna. Mis on inimelu hind ja kas vaenlasega tasub ikka koostööd teha, lootes, et pääsed puhtana.?

See kõik ei juhtunud nii kaua aega tagasi, vaid meie vanaemade ja -isade noorusajal. Rõõm, kui on veel kelleltki midagi küsida, kuulata mälestusi, kuid paljud saladused on nagu ristideta hauad, mille asukohta keegi enam ei tea ja millest ajalugu vaikib.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s