Toolse ordulinnus – kaitse mereröövlite ja venelaste eest

Kes mida kogub?

Asjade kogumises on eestlane alati kõva käsi olnud. Kõigepealt tuleb ju  naabriga võistelda ja igaüks teab, et võidab see, kel surres rohkem mammonat. Pealegi on  meil häid eeskujusid, mida on kogutud juba sajandeid. Kirikute-, mõisade-, kloostrite-, linnuste varemed, mida leidub kõikjal üle Eestimaa.  Rõõm on, et nad alles on, samas kahju, et paljusid ei suudeta rekonstrueerida või kaitsta selle eest, et need kohe pikali ei kukuks või kokku ei variseks. Toolse ordulinnus on tänu SA Virumaa muuseumitele väga hästi ära rekonstrueeritud. Linnust  vaadates ja sees ringi käies tekib ikkagi ettekujutus, milline võis olla see Eestimaa kõige põhjapoolsem ja noorim ordulinnus.

Milleks oli vaja ehitada kindluslinnust?

Miks sajandeid tagasi selline võimas Toolse ordulinnus ehitati? Otse loomulikult kui oli olemas või plaanis sadam ehitada, peab olema ka kindlus, et tagada kaitset kaubavahetusele. Algne Toolse ordulinnus ei olnud nii suur, aga sajandite jooksul koos sõjatehnika arenguga  muutus võimsamaks ka kindlus.

Mängu tulevad ka mereröövlid, kelle eest end ja oma kaupu kaitsta tuli. Kui kaarti vaadata, siis on Toolse ordulinnusest Narva jõeni umbes 120 km, aga selle kindluse üks ülesannetes oli ka üle Narva jõe tungida soovivate venelaste tee takistamine Tallinna. Seda küll tõestatud ei ole, et samal aastal ehk 1219, kui taanlased Tallinna all võideldes taevast langeva lipuga vastu pead said, hakati ehitama ka Toolse ordulinnust. See on selline ajaloo hämarusse kadunud fakt, aga mis  on kindel, esmakordselt mainiti kindlust 1471. Linnus purustati Liivisõja ajal, taastati uuesti 17. sajandil, aga Põhjasõja ajal järjekordselt purustati ja hüljati lõplikult. Kõigele vaatamata on linnusest säilinud muljetavaldavalt palju, võib ainult täheldada, et kunagi osati tõesti ehitada nii, et hoone püsiks ühes tükis kauem kui sekund peale võtmete üleandmist. Toolse ordulinnusel on imeväärselt hea vibe, vaatamata sellele, et seal on palju verd valatud ning peaks hulgimalt ringiekslevaid rahutuid ja vihaseid hingi olema.  Pigem on tegemist linnusega, kus ringi jalutades sa tunned, et Sind on oodatud.

Kuidas on lood viisakusega?

Suureks üllatuseks ei olnudki seal meie ajal rahvamassi, õigemini ei olnud seal mitte kedagi. Kuid linnuseni jalutades kui ka tagasi tulles, tuli meile vastu neli paari. Me testi mõttes ütlesime kõigile tere. Vastu jalutanud politsei tervitas meid rõõmsalt. Kolmest paarist üks, kes olid kaks vanemat vene naist,  julgesid otsa vaadata ja tere öelda.  Kaks eestlastest paari imetlesid oma jalanõusid nagu oleks need just samal hetkel imeväel neile jalga tekkinud  ja said peaaegu südameataki kui me tere ütlesime, üks neid ütles vastu, teine ainult möhatas.  See viirus on väga kummaliselt mõjunud viisakaks olemisele ;).

Kasulikku infot Toolse ordulinnuse kohta

Otse loomulikult ei saa sõita nina vastu ordulinnust, vaid tuleb jätta sõiduk parklasse. Parklas on olemas wc, aga kaugelt vaadates ei tekitanud usaldust, et läheks ja külastaks.

SA Virumaa muuseumid on tõesti rekonstrueerimisega vaeva näinud. Infotahvleid on kõikjal, mis annavad teada, kus ruumis sa parasjagu oled. Üllatas väga positiivselt veel seegi, et ei olnud prügi. Ma ei tea, miks küll eestlane või mõni teisest rahvusest turist/külaline jõuab varemeteni küll oma pudelit, purki või krõpsupakki tassida, aga kui see tühjaks on saanud, siis imekombel on see muutunud 100 kg raskuseks ja enam seda tassida tagasi autoni ei jõuta ning siis  üritatakse seda kuhugi nurka sokutada.

Vaade merele on imeilus. Seal samas on ka rand. Ujumishooaega veel avatud ei olnud, kui Sa just talisupleja ei ole. Kuigi me ise ujumise peale ei tahtnud mõeldagi, imetlesime see-eest luigeparve.

Kindlasti, kui oled Lääne-Virumaal läbi sõitmas, tasub Toolse ordulinnust külastada.

Rohkem pilte leiad siit. 

Kui Sa soovid koos giidiga  Lääne- ja Ida-Virumaad avastama tulla, võta minuga ühendust.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s