Paks Margareeta – merendus keskajast tänapäevani

Väike ülevaade Paks Margareeta ajaloost

16. sajandil ehitatud suurtükitorn Paks Margareeta on läbi sajandite mänginud olulist rolli Tallinna

Paks Margareeta

kaitsmisel. 19. sajandi keskel, kui Tallinn arvati välja tsaari Venemaa kindluslinnade nimekirjast, hakati hoonet kasutama vanglana, mis 1917. a pandi revolutsionääride poolt põlema. Hoonele anti uus elu tänu 1980. a Moskva Olümpiamängudele, mil purjeregati toimumiskohaks määrati Tallinn ning suurte külaliste saabumiseks hakati ette valmistuma. Nii otsustatigi, et tornis eksponeeritakse meremuuseumi kollektsiooni, aga väikse klausliga meremeestelt meremeestele, mistõttu puudusid eksponaatide kõrval selgitused. Meremees saab niigi aru ja eks see tavakülastaja küsib kelleltki, kui aru ei saanud.

Kuidas koge muutis torni lugu

Paks Margareeta jaoks toimus kannapööre 2015. a., kui Kadrioru kunagiselt Tivoli platsilt uue elamurajooni ehitamise käigus kopajuht märkas liivas laeva detaile. Kohale kutsutud muinsuskaitse leidis ehitusplatsilt kaks keskaegset laeva vrakki. Esimesena leitud 15. sajandist pärit vrakk oli vähese leiumaterjaliga, mistõttu see uputati Naissaare juurde ootamaks renoveerimiseks rahalaeva. Aga teisena leitu oli eriti väärtuslik 13. sajandist pärit koge koos 1000 esemega. Viimasest saigi meremuuseumi päästerõngas taotlemaks raha uueks püsinäituseks, mille keskseks eksponaadiks saigi see sama 18 m pikkune koge.

Hansa koge

Näituse esimesel korrusel on koge leidmis- ja toomislugu võimalik pildikeeles koos kirjeldustega ekraanil üle vaadata. Pead kuklasse ajades on näha koget altpoolt veepinda tähistaeva taustal. Suurte ekraanide juurde seisma jäädes tunnetada enda väiksust, kui elusuuruses keskaegne hansalaev sinust mööda purjetab. Välja on pandud 100 kogelt leitud leidu, mis moodustavad grupeeringuid, mida iseloomustavad pikemad kirjeldused koos huvitavate faktidega. 3d prinditud rekonstruktsioon kogest ja leitud vrakist annab aimu, mis oli ennem ja mis on nüüd. Keskaegset Tallinna sadama maketti vaadates tekib aim, kuidas, millega kaubeldi ning milline nägi tolleaegne merelinn välja.

Mida huvitavat väljakaevamistel leiti?

Kuid koge ei ole selle saali ainuke tähtis eksponaat, nimelt viimase väljakaevamise ajal 2017.-2018. a leiti 14. sajandist pärit veekanal ja eeskaitsemüür. Teisel korrusel olles on aga võimalik alla vaadates imetleda salakäiku, mille kahekihilise põhja sillutises on munakivid nii 17. kui ka  16. sajandist. Selle käigu põhi on siiani suurim säilinud hiliskeskaegse tänava sillutise tükk Tallinnas. Seal samas on ka toolid, milles istudes saab kuulata erinevates keeltes kuuldemängu kolme reaalse keskaegse Tallinna kaupmehe igapäevaelust. Need on ajaloomuuseumis säilinud dokumentatsioonide põhjal kokku pandud. Kui jätta välja kauplemine, siis lugudest kostub igavikulised probleemid – keda usaldada, kellele oma varandus jätta, kas ma olen suutnud ennast ajalukku kirjutada. Sillale jõudes saab peaaegu nina vastu koge panna ja uurida, kuidas vrakk seest välja näeb.

Mida veel võib leida Paks Margareetast

Koge hoonest viib tee tagasi torni, kus II korrusel eksponeeritakse purje-, III auru- ning IV mootorlaevu.

Pakri tuletorn

Mõeldes tagasi ajaloole, siis pärisorjus kaotati siinmail 19. sajandi algul ning see andis eestlastele

võimaluse hakata kaasa rääkima laevaehituses ning merenduses. Läbi kolme korruse näeb mudellaevasid Eestimaal ehitatud laevadest kuni nõukogude okupatsiooni alguseni ning milline oli siinne laevapark nõukogude ajal  ja mis on nüüd. Ekraanil oleval ajateljel saab võrrelda siinset merenduse lugu samal ajal maailmas toimuvate oluliste sündmustega. Me oleme läbi sajandite olnud mererahvas ja meri on mänginud meie ajaloos oma kindlat rolli, seda kõike sümboliseerib läbi kolme korruse eksponeeritav 1937. aastal Saaremal ehitatud kaljase Triinu mast. Kassast kaasa haaratav audiogiid aitab sul märgata detaile, kui aga soov veelgi rohkem teada on, tasub jalutada ringi koos giidiga. Suvel on lahti ka viienda korruse suveterrass, kus kohvi juues ja kooki süües ning Tallinna lahte imetledes saab silme ette manada rännaku tagasi ajalukku ja mõtiskleda, mis oleks kui …

Vajalik info:

Giidiga orineteeruv tuuri pikkus 1 h.

Muusueumi pileti hinnad leiad siit. 

Tuuri saad broneerida siit. 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s