Koopast Kaissu. Koera ja inimese lugu.

Muuseumite looma aasta

Loomad on sel ja eelmisel aastal erilise tähelepanu all kõigis me muuseumites. Alles see oli, kui Kadrioru kunstimuuseum tutvustas kasside ja koerte rolle inimeste elus erinevate sajandite vältel või Kiek in de Kökis oli Linnalooma näitus, siis nüüd on uue koera näitusega – Koopast kaissu. Koera ja inimese lugu,  välja tulnud Maarjamäe ajaloomuuseum.

Kõige vanem eksponaat

Koerahammas

Kõige vanem ja auväärsem eksponaat on koerahammas, mis ei ole leitud tunamullu vaid juba 11 000 aastat tagasi Pullist. Algselt oli leid kolm hammast, aga aeg-ajalt kaob miskit ära, nii et nüüd on alles jäänud see üks ja ainus. Seega kõige olulisem hammas.

Tähistaevas

Tähistaeva all

Aga, et algusest peale hakata, tuleb istuda lõkke äärde ja lihtsalt vaadata tähistaevast, sest sinna mingi hetk tekib Suur Peni, oma kõige heledama tähe Siiriusega. Koeri on läbi ajaloo nii ülistatud kui ka halvustatud, õnneks on vaatamata kõigele neist ikkagi saanud inimese kõige parem sõber. Kusjuures tänu sellele, et koerad inimeste poolt ära kodustati, tekkis neil ka vajadus haukuda, ennem seda oli vaikiv ajastu, sest milleks üldse oma energiat raisata ja auh teha.

Matemaatika ja sümbolid

Igaüks meist teab, kuidas koera vanust arvutada võrreldes inimvanusega, hakkad aga korrutama seitsmega, aga näitusel tuli välja, et ega sellest korrutusest ei piisagi, kõigepealt tuleb vaadata kui suur su koer on ning siis alles arvutama hakata.

Kui osata lugeda sümboleid, siis on koera sümboleid igale poole peidetud, nt nagu Padise kloostri piilarite kaunistusse. Ega nad seal niisama ei ole, ikka selleks, et meelde tuletada igapäevaselt moraali ja väärtusi.

Narrus või loovus

Mingi hetk on inimesed nõus ka oma lemmikloomade nimel natuke narruseid tegema või tegelikult suhtuma loovalt. Kes ei tahaks, et ta koerast imeilus maal maalitakse, aga mitte niisama maal, vaid ikka selline, kus su lemmik mõnes huvitavas kostüümis on.  Kas see on narrus või loovsuhtumine jääb vist igaühe enda otsustada.

Kõik me teame, et Laika lendas kosmosesse, sellest isegi laul tehtud. Aga mis tegelikult juhtus, saab teada, siis kui näitusele minna.

Väga palju huvitavaid fakte saab näitust külastades teada. Nt kasvõi seda, et esimene kloonitud koer oli Afganistani hurt Snoopy või et igal Liidu Vabariigil pidi oma koeratõug olema – meie oma oli Eesti hagijas.

Kui sa oled koera sõber, siis see näitus – KOOPAST KAISU. KOERA JA INIMESE LUGU, kuulub Sinu kohustuslikku kavasse Maarjamäe ajaloo muuseumi külastus.

Vajalik info:

Giidiga orineteeruv tuuri pikkus 1 h.

Muusueumi pileti hinnad leiad siit. 

Tuuri saad broneerida siit. 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s