Kitumine kui rahvussport ehk Mehhiko seebiooper keset lund ja jääd.

Reede algas nagu tavapärane koolipäev. Kui Hanna 10 paiku klassini jõudis, andis ta mulle võtme, et ma võin kokkuleppeliselt minna uiske valima ehk kui tavapäraselt ei anta õpilastele varustust koju kaasa, siis kuna ma olen vanem ja tundub, et ma jääl kohe pikali ei käi, siis mul oli võimalus saada uisud endale nädalavahetuseks.

Ükskõik, kuidas ma neid kiivreid pähe ei toppinud, oli üks väiksem kui teine ning kuna vabal ajal ma ise vastutan ühte tükki jäämise eest, siis ma andsin alla ja jätsin need üliväikesed kiivrid kõik varustuse ruumi.

Klassi ukse taha jõudes, olid sloveenlased sees ja see 10 minutit, mis paluti meil eestlastel ukse taga seista, tiksus omasoodu. Kui aus olla, siis see venis nii umma 30 minutini, kui meid lõpuks uksest sisse lasti. Ja see, mis siis pihta hakkas, oli kõike muud, mida oodata oleks osanud. Mina arvasin, et räägime tunniplaanist või mis täna teoksil, aga üllatus, üllatus, tegelikult hakkas pihta tõsine Mehhiko lumine seebiooper, ainuke vahe oli see, et see algas nagu lumelaviin ilma ettehoiatuseta. Kui me maha istusime Raiduga, tuligi Hanna lause, et sloveenlased soovivad teile midagi öelda. Ok, kui soovivad, kuulame ära. Sissejuhatuseks öeldi, et me käitume nagu oleksime bossid. See oli koht, kus mu suu hakkas lahti vajuma. Reaalselt, ma ei olnud nendega suhelnudki, võib-olla maksimaalselt küsinud, mida nad õpivad. Miks ma ei suhelnud? Nad on kõik 16-17, ma ammu ei ole seda enam ning enamjaolt liiguvad nad massina koos, neid on kokku 9 (7 tüdrukut ja 2 poissi) ning sloveenia keel just ei sarnane eesti keelega. Samas ei ole ka aega olnud, enamus hommikuid kuulanud kas teooria loenguid või oleme teinud Eesti kohta powerpointi ning siis juba päeva teisel poolel kuskil rajal või metsas. Kui päev lõppeb, jalutan mina koju ära, seega kokkupuutepunkt nendega nii null kui veel olla saab.

Aga siiski tulihingeline süüdistus – te olete bossid. Nüüd tagasi mõeldes ajab naerma. Ma olin täitsa unustanud, et tegelikult mu vastas ei ole täiskasvanud vaid teismelised, kus iga tegu võib kaasa tuua viitsütikuga pommi plahvatuse.

time_bombMa olin võtnud neid kui võrdseid, kel on oma arvamus, kes suudavad seda välja öelda ja ma ei oleks unes osanud aimata, et nende välja ütlemine tähendab seda, et nad lähevad kituma, mitte ei räägi asju selgeks meiega. Sel hetkel olin ma liiga hämmingus, sest süüdistuste laviin tuli nagu kuulipildujast.

Kuidas see kõik alguse sai? Nimelt kolmapäeval, üks kolmest tegevusest oli mängud lumes. Kuna ma sõitsin fatbaikiga pool tundi kauem kui tiimikaaslased, nad puhkasid sel hetkel, siis kui ma lumejalgpallini jõudsin, oli see alanud juba. Esimesena leidsid sloveenlased, et ma kehtestasin reeglid seal. Tuletasin neile meelde, mind ei olnud seal, ma jõudsin suht mängu lõpus kohale. Kunst on reegleid kehtestada, kui sind ei olegi kohal.

Aga siis tuli põhipoint, nimelt me läksime discgolfi mängima. Kõigepealt väideti, et ma vaidlustasin taldriku valikut. Reaalselt, ma küsisin soomlaselt, millised me valima peame, kas pika või lühikese distantsi omad. Teiseks süüdistuseks tuli, et kui me kohale jõudsime, miks ma seal oma arvamust ütlesin ja soomlastega vastuollu läksin. Tegelikult, kui me  rajani jõudsime, õigemini ühe pesani, kust oli näha 100 m pärast järgmist pesa, milleni viis meetrine sisse tallutud tee. Kui mööda sellest meetrist viskad, sumpad põlvini lumes. Ma lihtsalt küsisin, on see ikka hea idee, et me üritame seda 100 m viskama hakata. Soomlased pakkusid, et viskame seda lähimat. Hakkasime viskama. Minu loogika järgi oleks võinud visata ühe kaupa, üks viskab niikaua kui sisse saab, siis järgmine. Seda ma välja ei pakkunud, seega me viskasime soomlaste moodi ehk igaüks lennutas järjekorras oma frisbi discgolfi pesa suunas ja kui kõik olid ära visanud, läksime oma kadunud mänguasju otsima, igaüks omas viske suunas. Ühel jäigi algul kadunuks frisbi ja siis ma ütlesin, et me kõik võiks aidata seda üles otsida. See oligi vale lause sloveenlaste jaoks, sest neile tundus, et ma käitun kui õpetaja. Räägi, kuidas tahad, et hallo, pidime aitama selle frisbi üles leida, aga kolmele vihasele sloveenlasele tundus see räige käsutamine.

DSC06708Talupoja mõistus väidab, et oleks asjad võinud kolmapäeval kohapeal ära klaarida. teinud suu lahti, ütelnud,  milleks 2 päeva viha lumepalli suuredanda ja siis kituma minna. Nende jaoks sai selle kuulipilduja taktikaga asi klaaritud. Kui ma ennast seina küljest lahti kangutasin, ei olnud asi klaaritud, vaid ….

Me hiljem arutasime kolmekesi, kui sloveenlased ja me nooruke eestlane läinud oli, mis siis tegelikult juhtus. Kuna tegemist on teismelistega, kus iga sõna loeb, siis sa ei aimagi, mis sõnast ta kinni haarab ja sellest tõelise draama tekitab. Võib-olla läks vastakuti ka kultuurid, eestlane kui individuaalse kultuuri esindaja vs sloveenlane kui kogukondlik. Eestis on tavaks, et ütled oma arvamuse välja, kui midagi ei sobi või oled vait, aga avalikult kituma minnes, tekitad hämmingut ja kaotad kogu respekti enda suhtes. 16-17 aastaselt peaksid või võiksid osata oma probleeme lahendada ja lahendus ei ole see, et lähen õpetajale kaebama. Eestis peale sellist tegu, soovitan jooksma hakata ja mitte aegluubis.

Mis kõige müstilisem oli selle kõige juures, et asi sai alguse me kolmandast eestlasest, kes oli kituma läinud, et tema ei saa Powerpointi teha ja me ei luba tal paberilt maha lugeda. Kõigepealt sellest powerpointist. Mina olin Soome sõites rongis alustanud juba tegemist, sest ennem kohalejõudmist ma olin küsinud, kas ma pean mingi esitluse tegema ja kuna vastus tuli jah, siis ma alustasin slaidide kokku otsimist rongis. Kohale jõudes tuli välja, et tuleb ühine teha, leppisime kokku, et keevitame lõpuks kõigi omad kokku, igaüks teeb oma osa. Selle peale tuli noore eestlase lause, et tema otsib ainult materjali. Ok, otsi siis. Aga lõpuks ei tulnud ei materjale ega ideid. Päev ennem, kui ta kituma läks, tuunisime powerpointi ja otsisime, mida tema võiks rääkida, ala kuidas kama teha. Reaalselt pildil olid kõik koostisained olemas, lihtsalt oleks pidanud ütlema, et need tuled kokku segada ja kama on valmis. Kaks kolm lauset võiks nagu nädalavahetusega pähe jääda, ei pea ju akadeemilist teksti ette kandma, millest keegi midagi aru ei saa. Ma saan aru, et kui sa inglise keelt ei oska, siis tõesti loe paberilt maha. Aga kui sa oskad, milleks on vaja neid akadeemilisi lauseid maha veerida. Lõppes sellega, et läks kituma ja luges akadeemilised laused paberilt maha, milles ka eestikeeles kaoks järg ära.

5abf6460-9091-dd18_Keefir kamajahu suhkur_kama valmistamine

Kas sellest suurest kitumisest kasu oli? Jah, nii palju, et asjad said nn klaaritud ja me omavahel enam ei rääkinud, kui just väga vaja ei olnud. Kui keegi minult küsib, kui palju eestlasi projektis oli, siis minu arvates 2 ja pool, sest üks meist poolenisti slovanieerus 😉

Sloveenlased oma taset ka Lapimaal alla ei lasknud. Seal nad kaebasid õpetaja peale, kes meile turvalisust luges. Kuna see oli soomlastele kohustuslik, siis loeti seda kahes keeles, peamiselt soome keeles, kokkuvõtlikult inglise keeles ning konspekt mitte soomlastele oli inglisekeelne. Kuna õpetaja ise oli mägede poeg Lapimaal, siis olid ülihead näited. Aga sloveenlane oli pigem fb, kui kuulas õpetajat ning oli vaid vaja lugeda 10, kui juba nad tormasid kaebama. Seekordne kaebus ületas juba eetika piire, nimelt kaevati, et õpetaja ei oska inglise keelt ja nemad ei saa aru. Kusjuures kui me läksime räätsadega matkama sama õpetaja matkajuhina, ei kostnud kuskilt, et ma ei saa aru või tõlkige mulle.

Tundub, et kitumine oli sloveenlaste rahvussport, kus võidab see, kes rohkem kaevata jõuab. Järgmisena leidis keegi neist, et ta ei saa õhtul magama jääda, sest kas keegi majanaabridest vaatas telekat või rääkis juttu. Ja mis selle vastu aitab, lähen kaebama.  Õnneks minu majanaabrid olid soomlased ja sakslased, sest sloveenlaste korral, pakun, et nad oleks järjekorras seisnud koordinaatorite juures, et saaks aga ainult kituda, sest nagu talvekool näitas, põhjuse leiab alati  😉

kiev-ukraine-4th-jun-2017-people-stay-in-queue-to-pay-their-last-respect-J95RK4

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s